A. Florek, P. Kazana
Wystawa „Bicepsy Sądecczyzny”

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza na wernisaż wystawy BICEPSY SĄDECCZYZNY poświęconej historii przedwojennego sportu oraz kultury fizycznej na ziemi sądeckiej. Podtrzymywanie sprawności fizycznej było zarówno popularną formą rozrywki, łączącą ludzi bez względu na pochodzenie społeczne, wyznawaną religię czy poglądy polityczne, jak i – szczególnie w okresie międzywojennym – elementem wychowania obywatelskiego. Zdolności obronne państwa, które ledwo odzyskało niepodległość i wciąż czuło się zagrożone, były oparte między innymi na budowaniu sprawności fizycznej obywateli, dlatego zarówno w szkole, jak i poza nią – w klubach sportowych, organizacjach paramilitarnych, przykładano wagę do kształtowania tężyzny fizycznej u młodych.

Powielanie zdjęcia jest dozwolone pod warunkiem podania źródła. Wystawa jest podzielona chronologicznie na trzy tematyczne części: pierwsza obejmuje okres od najdawniejszych wzmianek o kulturze fizycznej na ziemi sądeckiej do odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolejna ukazuje funkcjonowanie sądeckiego sportu w II Rzeczypospolitej do agresji Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 r. Trzecia część szczegółowo opisuje dzieje najpopularniejszych dyscyplin sportowych uprawianych na ziemi sądeckiej: piłki nożnej, narciarstwa (biegi, skoki, biathlon), hokeja, saneczkarstwa, lekkoatletyki, gier zespołowych (koszykówka, siatkówka, piłka ręczna), kajakarstwa, szybownictwa. W tej części są także prezentowani najbardziej zasłużeni sportowcy.

Na wystawę składają się fotografie, dokumenty, wycinki prasowe, plakaty, elementy strojów oraz przedwojenny sprzęt sportowy charakterystyczny dla popularnych dyscyplin.

Eksponaty oraz materiały pokazywane na wystawie pochodzą ze zbiorów: Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Archiwum Narodowego w Krakowie oddział w Nowym Sączu, Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie, Muzeum Regionalnego Towarzystwa Miłośników w Piwnicznej-Zdroju, PTTK im. Romana Nitribitta w Krynicy-Zdroju, Muzeum Regionalnego im. Seweryna Udzieli w Starym Sączu – Dom na Dołkach, Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Nowym Sączu, Szkoły Podstawowej im. mjra pil. Jerzego Iszkowskiego w Tęgoborzy oraz kolekcji prywatnych.

Wystawę „Bicepsy Sądecczyzny” dedykujemy wszystkim miłośnikom sportu!

/A. Florek, P. Kazana/
muzeum.sacz.pl ⇒