fot. Barbara Zasowska
Wernisaż wystawy pt. „PASTEL I COLLAGE” Danuty Słyś-Tohl

Relacja z wernisażu wystawy pt. „PASTEL I COLLAGE“ Danuty Słyś-Toh, który odbył się w piątek 24 lutego 2023 r.

Prace zaprezentowane na wystawie wykonane techniką kolażu w połączeniu z pastelom są nieco tajemnicze, dodatkowo Artystka podczas otwarcia wystawy nie zdradziła szczegółów motywu, pozostawiając odbiorcy pełną dowolność interpretacji.

W uroczystości licznie uczestniczyli mieszkańcy Gminy Dębowiec, rodzina i przyjaciele Artystki, zaproszeni goście oraz pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach. Swoj obecnością zaszczycili również: Witold Kochan - Przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego, Roman Trojanowicz - Dyrektor ZSZ CRiP w Gorlicach oraz Magdalena Zalesko - Dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.

Wystawa Danuty Słyś-Tohl powstała dzięki wsparciu Gminy Dębowiec oraz zaangażowaniu Pana Zdzisława Tohla, męża Artystki.

Wystawę można zwiedzać do 22 kwietnia 2023 r.

Danuta Słyś-Tohl - urodzona w roku 1956 w Gorlicach. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. St. Wyspiańskiego w Jarosławiu (1971-1976). Po ukończeniu liceum w 1977 r. podjęła pracę w Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Cepelia” w Bieczu, gdzie pracowała do 1985 r. W latach 1993-1998 studiowała w Instytucie Wychowania Plastycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Dyplom w pracowni rzeźby prof. J. Jeleńskiej-Papp. Od 1985- 2018 r. była instruktorką malarstwa, grafiki i ceramiki w Młodzieżowym Domu Kultury w Gorlicach. Obecnie na emeryturze.
Działalność artystyczna i wystawiennicza od 1976 roku.
Uczestniczy w plenerach i dorocznych salonach gorlickiego środowiska plastycznego. Uprawia malarstwo i grafikę warsztatową. Mieszka i tworzy w Gorlicach.

Wystawy indywidualne:

2000 r. – malarstwo, Galeria Stowarzyszenia „Sztuka Podhalańska”, Zakopane.
2001 r. – malarstwo, grafika, Galeria Miejskiego Ośrodka Kultury, Bardejov, Słowacja.
2002 r. – grafika, galeria „Strug” przy Zespole Szkół Plastycznych im. Kenara w Zakopanem.
2003 r. – malarstwo, grafika, Galeria Muzeum Ziemi Bieckiej, Biecz.
2003 r. – grafika, Galeria Miejskiego Ośrodka Kultury, Dębica.
2006 r. – Colages, Małopolska Galeria Sztuki Współczesnej „Dwór Karwacjanów”, Gorlice.
2012 r. – Retrospektywa, Muzeum Regionalne, Gorlice.
2020 r. – „Czas nieutracony”, Domek Miedziorytnika, Wrocław.

Udział w wystawach zbiorowych:

1983-2022 – udział w corocznych przeglądach gorlickiego środowiska plastycznego.
1985-1997 – wystawy gorlickiego środowiska plastycznego- Nowy Sącz, Krosno, Jasło, Kamionka, Bardejov(Słowacja), Devin, Smolan(Bułgaria), Samara(Rosja).
2000-2001 –„Okruchy czasu -Eugeniusz Sawczyn i przyjaciele” Jarosław, Przemyśl, Gorlice, Krosno, Zakopane, Nowy Sącz.
2001 r. – „Zdzisław Tohl i przyjaciele”, Mała Galeria, Nowy Sącz.
2002 r. – „Gorliccy artyści” – Galeria Rynek, Jarosław.
2003 r. – wystawa poplenerowa, Galeria w Pijalni Zdrojowej, Iwonicz Zdrój.
2005 r. – wystawa środowiska gorlickiego, Papa, Nireghaza, Węgry.
2006 r. – Miedzynarodowa wystawa malarstwa, Galeria Szinhaztorteneti Muzeum, Miszkolc, Wegry. 2006 – Gorlicka Dwunastka, Centrum Kultury „Sokół”, Nowy Sącz.
2006 r. – III Międzynarodowy Salon, Galeria na Hlavney 44, Presov, Słowacja.
2010 r. – 5 x TOHL, Muzeum Regionalne w Gorlicach.
2015 r. – International Meeting on Pictorial Art., Teatrum Pincehely Galeria, Miszkolc, Węgry.
2018 r. – Wystawa absolwentów PLSP w Jarosławiu, Aula ZSP, Jarosław.
2019 r. – „Ta nasza młodość”, wystawa absolwentów PLSP w Jarosławiu, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, Kasztel w Szymbarku.
2020 r. – „Trzy światy” Krystyna Pietrusza, Anna Słopnicka- Dudek, Danuta Słyś – Tohl, Galeria Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, Gorlice.

Data: 2023-03-01 10:10:02