Wernisaż wystawy malarstwa Marka Burdzego - relacja

Piątkowy wieczór, 11 lutego 2022 r. w naszym muzeum odbył się wernisaż wystawy malarstwa Marka Burdzego.

W uroczystości licznie uczestniczyli mieszkańcy Gminy Dębowiec, rodzina i przyjaciele artysty. Przybyło wielu artystów z Gorlic i Jasła, m.in. z grupy artystycznej PLAJA. Nie zabrakło mieszkańców Cieklina, stałych bywalców wystaw w naszej cieklińskiej galerii.
Słowa gratulacji i podziękowania w imieniu Wójta Gminy Dębowiec Marcina Bolka oraz własnym do Burdzego skierowała Przewodnicząca Rady Gminy Dębowiec Teresa Pachana.

Wystawa, którą będzie można zwiedzać do połowy kwietnia br. powstała dzięki wsparciu Gminy Dębowiec.

Marek Burdzy urodził się w 1958 r w Stalowej Woli. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Ukończył studia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uprawia malarstwo, rysunek i rzeźbę. Od wielu lat związany zawodowo z Biurem Wystaw Artystycznych w Krośnie. Był wielokrotnie komisarzem ogólnopolskich plenerów malarskich takich, jak: „Bieszczady 94”,„Bieszczady 96”, „Bieszczady 98”. Prowadził plener „Kurort Iwonicz” w Iwoniczu Zdroju w latach 1999-2005, a także „Jesień”i „Zima” w Rymanowie Zdroju w latach 2002-2005. Brał udział we wszystkich wymienionych wystawach poplenerowych. Wielokrotnie również uczestniczył w plenerach malarskich na Słowacji. W latach 1995 -2015 był kuratorem uzdrowiskowej Galerii Sztuki „Pasaż” w Iwoniczu Zdroju. Dotychczas prezentował swój dorobek artystyczny w Galerii „Rynek 6” w Jarosławiu, w Galerii „Pasaż” w Iwoniczu Zdroju, w Galerii „Civitas Christiana” w Rzeszowie oraz w Galerii „U Attavantich” w Jarosławiu i Galerii Lubaczowskiego Domu Kultury. Wystawy można było oglądać również w Muzeum w Stropkovie na Słowacji i w Galerii DPS i Galerii SDK w Stalowej Woli. Ostatnie ekspozycje pokazano w Galerii Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” w Gorlicach oraz w Galerii „Piwnicy Podcieniami” Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Podkreśla wagę wcześniejszych doświadczeń zawodowych, które wywarły duży wpływ na postrzeganie świata i kontakt z ludźmi. Zanim został organizatorem i kuratorem wystaw, pracował jako terapeuta w szpitalu psychiatrycznym, jako reżyser teatru młodzieżowego oraz w przemyśle drzewnym. Doświadczenia, które stanęły u początku jego drogi zawodowej, przyczyniły się do umocnienia i wydobycia naturalnego daru bezpośredniego obcowania z ludźmi i światem.

Data: 2022-02-19 12:00:16