Stanisław Kalita i Jerzy Możdżan - UCZTA SŁOWIAŃSKA

W listopadzie odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Pod złamanymi Nartami”. Gośćmi spotkania będą Stanisław Kalita i Jerzy Możdżan, historycy-regionaliści związani z Duklą.

10 listopada 2018 r. (godz. 17:00) serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią, początkiem państwowości polskiej i problematyce budzącej sporo pytań, a przez to i kontrowersji.

Jerzy Możdżan ur. 21. 06. 1947 na Podkarpaciu – historyk amator, zafascynowany rodowodem Prasłowian i Słowian, niezniszczalną ich siłą trwania, gotowych ponosić ofiary w imię celów nadrzędnych. Równocześnie nie do końca doceniających własną przebogatą historię, własną kulturę, własny majestat. Powyższa książka zawiera wiele cytatów , prac wybitnych historyków , jak i kronik , co daje nam zbliżony obraz odległej rzeczywistości. Jest również protestem przeciwko zawężaniu nauki historii w polskim szkolnictwie, co zmierza do wynarodowienia. ,,Naród bez swej historii przestaje być narodem‘’. Bierze udział w odczytach historycznych, świetnie opowiada, prawdziwy gawędziarz.

Stanisław Kalita - absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, wydziału filozoficzno-historycznego, nauczyciel historii, regionalista, współautor licznych opracowań o miasteczku i gminie min. Dukla ocalić od zapomnienia czy 50 lat dukielskiego Liceum. Organizator wykładów historycznych dotyczących Dukli i historii Polski. Popularyzuje miasto i region w licznych audycjach radiowych i artykułach prasowych. Od ponad 25 lat autor licznych tekstów do Dukli.pl. Działał w Towarzystwie świętego Jana z Dukli. Brał udział w przygotowaniach do wizyty Ojca Świętego w Dukli w 1997 roku. Pełnił funkcję rzecznika prasowego. Zainteresowania: historia regionu, sport, szczególnie piłka nożna, polityka, dziennikarstwo.

Na spotkaniu będą prezentowane książki związane z omawianym tematem między innymi książka pt. „Prasłowianie, Słowianie, Polacy” Jerzego Możdżana.

Prasłowianie, Słowianie, Polacy - bardzo ciekawa pozycja o ziemiach i ludach zamieszkujących środkową Europę, których historię przekazano nam w dziełach autorów greckich, rzymskich, arabskich, angielskich, niemieckich, w latopisach ruskich, kronikach polskich, czeskich, wzbogacona o odkrycia i wnioski autora.
Zamierzeniem niniejszej pracy jest więc próba przedstawienia czasu zaistnienia, wielkości i znaczenia państwa i narodu polskiego, oraz rozbudzenie większego zaciekawienia bogatymi dziejami Europy Środkowej przed X w.
Książka dla wszystkich tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na temat początków Państwa Polskiego oraz w nieszablonowy sposób spojrzeć na naszą historię.

W trakcie spotkania można będzie nabyć publikację i płytki z wykładami prelegentów.

Data: 2018-10-24 12:36:22