WITAMY NA STRONIE MUZEUM NARCIARSTWA IM. STANISŁAWA BARABASZA W CIEKLINIEBożena Jurkowska
Radio Rzeszów w Muzeum Narciarstwa w Cieklinie

17. 01.2017 roku Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie odwiedziło Polskie Radio Rzeszów. W trzygodzinnym programie „na żywo” zaproszeni goście opowiadali o narciarzach i ciekawych miejscach w gminie Dębowiec, promowali jej kulturę i lokalnych artystów.
Audycję „Tu i Teraz” nadawaną z Muzeum prowadzili znani redaktorzy Radia Rzeszów Renata Machnik i Maciej Gnatowski.

Słuchacze mieli okazję poznać historię, jaka wydarzyła się w Cieklinie 129 lat temu za sprawą Stanisława Barabasza, prekursora polskiego narciarstwa. Opiekun muzeum Wiesław Czechowicz przypomniał okoliczności powstania muzeum i opowiadał o zgromadzonych eksponatach. W audycji nie mogło zabraknąć narciarzy, w końcu dla nich jest to miejsce szczególne. Pan Marian Rygiel inicjator powstania muzeum, narciarz, instruktor i trener II klasy narciarstwa zjazdowego wspominał początki swojej przygody z nartami. Przybliżył również słuchaczom sylwetkę Józefa Kusiby, ucznia Stanisława Barabasza, zapalonego narciarza, szybownika i nauczyciela, który przez całe życie zbierał stare narty, wiązania, kijki, regulaminy sportowe i odznaki. O swojej pasji do nart opowiadał 81-letni, czynnie uprawiający narciarstwo Józef Rygiel, który zaczął jeździć na nartach i startować w zawodach od 1948 roku. Odnosił wiele zwycięstw w kilku konkurencjach: bieg na 10 km, skoki, kombinacja norweska i sztafeta. W 1944 roku w wyniku nieszczęśliwego wypadku utracił wszystkie palce lewej dłoni. Nie poddał się, został 10-krotnym mistrzem województwa rzeszowskiego w skokach oraz 7-krotnym w kombinacji norweskiej. O nartach i narciarstwie opowiadał również pan doktor, narciarz Janusz Lubaś.

Część poświęcona narciarstwu zakończyła się przekazaniem przez Mariana Rygla pamiątek po zmarłym w ubiegłym roku znanym krośnieńskim narciarzu Władysławie Jagiele. Opiekun muzeum Wiesław Czechowicz w imieniu własnym oraz Wójta Gminy Dębowiec Zbigniewa Staniszewskiego podziękował rodzinie i przekazującemu za te cenne eksponaty.
W drugiej części audycji wystąpili goście związani z muzeum, Cieklinem i Gminą Dębowiec. Na tym spotkaniu nie mogło zabraknąć znanych artystów Igi Brej i Bogdana Kozona. Małżeństwo znane głównie za sprawą przepięknej unikatowej ceramiki, posiada również znaczący dorobek malarski. Redaktor Machnik pytała artystów o wpływ miejsca w jakim żyją na ich twórczość, plany na przyszłosć i najbliższe przedsięwzięcia.

Cieklin położony jest w pięknej dolinie u podnóża Beskidu Niskiego, to walory które przyciągają do tego miejsca ludzi sztuki wrażliwych na piękno. Zauroczeni tymi pięknymi terenami są państwo Jola Richter Magnuszewska i Maciej Magnuszewski, którzy od niedawna zamieszkali w pobliskiej Pagorzynie. Jola znana ilustratorka książek dla dzieci, opowiadała o swojej pracy, inspiracjach, a jej mąż Maciej tworzący ciekawe prace w drewnie, podkreślał zalety tego materiału, który jego zdaniem ciągle żyje.

W audycji nie mogło zabraknąć informacji o Bazylice Dębowieckiej. O jej urokach opowiadał kustosz sanktuarium ks. Paweł Raczyński MS.

Audycję zakończyła Krystyna Czechowicz, bibliotekarka z cieklińskiej biblioteki, która opowiedziała o pracy i działalności Gminnej Biblioteki w Dębowcu i jej filii w Cieklinie.

Podczas programu został rozstrzygnięty konkurs. Kubek termiczny i nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Dębowiec Zbigniewa Staniszewskiego trafiły do szczęśliwego słuchacza z Warszawy.

Data: 2017-01-25 11:10:11

PL


PL EN FR

Gmina Dębowiec Wita
Powiat Jasielski - Oficjalna strona Starostwa Powiatowego w Jaśle
Strona Samorządu Województwa Podkarpackiego
Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego
Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie
Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
PZN
PZN

Logo Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie


UE UE UE Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Sąsiedztwa Polska-Białoruś-Ukraina INTERREG III A /TACIS CBC 2004-2006 „Platforma współpracy polsko-ukraińskiej na rzecz rozwoju gospodarczego i kulturalnego”
stat4u


IZBA MUZEALNA
Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie
38-222 Cieklin tel. +48 13 479 19 19
www.muzeum-narciarstwa.pl
e-mail: muzeumnarciarstwa@op.pl

© 2012 Muzeum Narciarstwa w Cieklinie * Wykonanie Wiesław Czechowicz e-mail: czechowiczw@onet.pl