WITAMY NA STRONIE MUZEUM NARCIARSTWA IM. STANISŁAWA BARABASZA W CIEKLINIEWiesław Czechowicz
Noc Muzeum pod hasłem „Odwieczne pragnienie latania”

W sobotę 14 maja 2016 r. od godziny dziewiętnastej do drugiej już w niedzielę zwiedzano nasze muzeum.

W tym roku organizując Noc Muzeów chciałem przybliżyć mniej znane zbiory naszego muzeum. Mało kto wie, że poza bogatą kolekcją narciarską cieklińskie muzeum posiada ciekawe eksponaty lotnicze. Kolekcja lotnicza została pozyskana w 2008 roku przez Gminę Dębowiec wraz z pamiątkami narciarskimi Józefa Kusiby w celu utworzenia nowej placówki muzealnej.
Impreza rozpoczęła się zgodnie z planem, mimo złej pogody Michał Czechowicz wykonał lot dronem na placu przed Wiejskim Ośrodkiem Kultury w Cieklinie, który obserwowali przybyli goście. Dalsza część prezentacji Michała odbyła się w sali muzealnej po oficjalnym otwarciu i przywitaniu uczestników tego nocnego spotkania. Temat lotniczy zainteresował nie tylko mieszkańców naszej gminy, przyjechali do nas również mieszkańcy Jasła, Rzeszowa i Pagorzyny (gm. Lipinki). Dużą niespodzianką był przyjazd prawnuka Stanisława Barabasza Pana Bogusława Dvořáka wraz z małżonką Stanisławą z Zakopanego.
Do wykonania quadrocoptera wykorzystuje się najnowszą technologię lotniczą i elektroniczną. Prowadzący pokazał nam z jakich podzespołów składa się dron i szczegółowo przedstawił zasadę ich działania. Wyjaśnił zjawisko piezoelektryczne oraz efekt Coriolisa. Poznaliśmy zasadę działania żyroskopu elektronicznego oraz komunikacji pomiędzy poszczególnymi podzespołami: PWM, I2c, Anolog FPV. Michał zajmuje się również programowaniem C++, które jest szeroko stosowane w różnych urządzeniach sterowanych mikroprocesorem, między innymi też w dronach. Na koniec można było z bliska obejrzeć drona i prezentowane podzespoły. Było wiele pytań i oglądanie filmów, które Michał udostępnia na internetowych kanałach SQ8NGS i TECH. Po emocjach techniczno-elektronicznych była przerwa na poczęstunek i zwiedzanie wystawy ilustracji książkowych autorstwa Joli Richter-Magnuszewskiej pt. „Z Innej Bajki”.
Prezentacja pt. „Między ziemią a niebem” przybliżyła nam zasłużoną dla naszego muzeum postać Józefa Kusiby i rozpoczęła drugą część lotniczego spotkania w której poznawaliśmy ciekawe historie polskiego lotnictwa. Za pośrednictwem serwisu YouTube obejrzeliśmy filmy: „Epitafium dla Orłów” - dokument poświęcony Franciszkowi Żwirce i Stanisławowi Wigurze, którzy stali się symbolami lotnictwa II Rzeczpospolitej oraz „Ci cholerni cudzoziemcy - Polacy w bitwie o Anglię” - Przemilczana historia Bitwy o Anglię. Opisuje losy polskiego dywizjonu 303. Dobrze zrealizowana, poruszająca niewygodne dla Anglii fakty z okresu II wojny światowej, Nakręcona przez brytyjski Chanel 4 w 2009. Serial został zablokowany do wyświetlania w UK i Irlandii.

Data: 2016-05-21 10:25:19

PL


PL EN FR

Gmina Dębowiec Wita
Powiat Jasielski - Oficjalna strona Starostwa Powiatowego w Jaśle
Strona Samorządu Województwa Podkarpackiego
Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego
Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie
Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
PZN
PZN

Logo Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie


UE UE UE Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Sąsiedztwa Polska-Białoruś-Ukraina INTERREG III A /TACIS CBC 2004-2006 „Platforma współpracy polsko-ukraińskiej na rzecz rozwoju gospodarczego i kulturalnego”
stat4u


IZBA MUZEALNA
Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie
38-222 Cieklin tel. +48 13 479 19 19
www.muzeum-narciarstwa.pl
e-mail: muzeumnarciarstwa@op.pl

© 2012 Muzeum Narciarstwa w Cieklinie * Wykonanie Wiesław Czechowicz e-mail: czechowiczw@onet.pl