WITAMY NA STRONIE MUZEUM NARCIARSTWA IM. STANISŁAWA BARABASZA W CIEKLINIELeon Rak
IV Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe - „Stulecie sportów zimowych i sportu wiejskiego w niepodległej Polsce”

W dniach 24-26 czerwca 2019 roku odbyło się w Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie IV Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe historyków kultury fizycznej na temat: „Stulecie sportów zimowych i sportu wiejskiego w niepodległej Polsce”.

Organizatorami Sympozjum były Zakład Praktyki Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie i Urząd Gminy w Dębowcu. Sympozjum było już czwartym spotkaniem pracowników nauki zajmujących się historią kultury fizycznej, które odbyło się w tym muzeum. Wzięli w nim czynny udział pracownicy 9 wyższych uczelni: Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie. Wygłoszono i przedyskutowano 12 referatów w tym 6 związanych z dziejami sportów zimowych, 5 dotyczyło historii sportu wiejskiego, a 1 odnosił się do historii polskiego alpinizmu.

Sympozjum otworzył gospodarz muzeum, wójt Gminy Dębowiec Marcin Bolek, który uczestniczył w obradach w dniu 25.05.2019 r., wziął udział w dyskusji i odniósł się nie tylko do problematyki przedstawionej w referatach, ale także do współczesnych problemów wychowania fizycznego w środowisku wiejskim. Uczestnicy zostali zaproszeni przez Pana Wójta na kolejne spotkanie naukowe. Wszyscy byli pod wrażeniem gościnności z jaką spotkali się w muzeum.

Warto podkreślić, że współpraca pomiędzy Urzędem Gminy, a Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie od czasu powstania muzeum w 2008 r. do chwili obecnej układała się wzorowo, dając możliwość upowszechnienia badań naukowych w powiązaniu z realną działalnością ośrodka kultury jakim jest Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie.

Data: 2019-07-06 10:56:01

PL


PL EN FR

Gmina Dębowiec Wita
Powiat Jasielski - Oficjalna strona Starostwa Powiatowego w Jaśle
Strona Samorządu Województwa Podkarpackiego
Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego
Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie
Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
PZN
PZN

Logo Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie


UE UE UE Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Sąsiedztwa Polska-Białoruś-Ukraina INTERREG III A /TACIS CBC 2004-2006 „Platforma współpracy polsko-ukraińskiej na rzecz rozwoju gospodarczego i kulturalnego”
stat4u


IZBA MUZEALNA
Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie
38-222 Cieklin tel. +48 13 479 19 19
www.muzeum-narciarstwa.pl
e-mail: muzeumnarciarstwa@op.pl

© 2012 Muzeum Narciarstwa w Cieklinie * Wykonanie Wiesław Czechowicz e-mail: czechowiczw@onet.pl