WITAMY NA STRONIE MUZEUM NARCIARSTWA IM. STANISŁAWA BARABASZA W CIEKLINIE
Dzieje Straży Pożarnej w Gminie Dębowiec - wystawa kolekcji strażackiej Pawła Pierzowicza

W czwartek, 4 maja 2023 r. o godzinie 19:30 zapraszamy na otwarcie wystawy pt. „Dzieje Straży Pożarnej w Gminie Dębowiec”.

Powielanie zdjęcia jest dozwolone pod warunkiem podania źródła.

Paweł Pierzowicz
urodził się 1998 roku, mieszka w Dębowcu. Jest absolwentem Zespołu Szkół Budowlanych w Jaśle. Za przykładem swojego dziadka, ojca i wujka w wieku 16 lat wstąpił do miejscowej jednostki OSP. Jego przygoda z historią Ochotniczej Straży Pożarnej zaczęła się 7 lat temu. Na początku kolekcjonował modele samochodów strażackich. Później postanowił zagłębić się w historię Ochotniczej Straży Pożarnej w Dębowcu. Udało mu się zgromadzić pokaźny zbiór. W swojej kolekcji posiada stare zdjęcia, mundury strażackie, hełmy, sikawki, sprzęt do gaszenia pożarów, kalendarze i plakaty oraz wiele dokumentów.

Kronika znaleziona u dziadka Jana Pierzowicza, która została wydana na 100-lecie OSP Dębowiec zainspirowała go do kontynuowania pisania kronik. Pierwszą kronikę opracował końcem 2017 roku. By zgromadzić jak najwięcej informacji, odwiedzał starszych druhów, słuchał ich wspomnień, szukał dokumentów. Najwięcej informacji przekazał mu wujek, Ludwik Biesiadzki, który wstąpił do straży w Dębowcu 15 maja 1943 roku. Przez wiele lat był prezesem, a następnie do końca życia pełnił funkcję gospodarza.

Na wystawie w Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie dodatkowo pokazał pamiątki związane z Ochotniczą Strażą Pożarną w Cieklinie. Zgromadził wiele medali, dokumentów i zdjęć, które udostępniły mu rodziny zasłużonych nieżyjących już druhów. Nie zabrakło informacji i fotografii dokumentujących pożar Cieklina z 20 maja 1970 r. podczas którego spłonęło 35 budynków.

Data: 2023-04-27 23:46:39

PL


PL EN FR

Gmina Dębowiec Wita
Powiat Jasielski - Oficjalna strona Starostwa Powiatowego w Jaśle
Strona Samorządu Województwa Podkarpackiego
Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego
Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie
Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
PZN
PZN

Logo Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie


UE UE UE Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Sąsiedztwa Polska-Białoruś-Ukraina INTERREG III A /TACIS CBC 2004-2006 „Platforma współpracy polsko-ukraińskiej na rzecz rozwoju gospodarczego i kulturalnego”
stat4u


IZBA MUZEALNA
Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie
38-222 Cieklin tel. +48 13 479 19 19
www.muzeum-narciarstwa.pl
e-mail: muzeumnarciarstwa@op.pl

© 2012 Muzeum Narciarstwa w Cieklinie * Wykonanie Wiesław Czechowicz e-mail: czechowiczw@onet.pl