„Czas wolny” - wernisaż wystawy zainaugurował Festiwal Sztuki Artfest im. Bogusława Wojtowicza

W piątkowy wieczór, 15 listopada 2019 roku w Centrum Sztuki Mościce została otwarta wystawa pt. „Czas wolny” prezentująca nie tylko sposoby spędzania wolnego czasu zimą, głównie w okresie 20 lecia międzywojennego, ale także style życia, nastroje społeczne, rozwój i lokalne zasoby pamiątek.

Otwarcia dokonały kuratorki wystawy Agnieszka Kawa z CSM i Barbara Bułdys z Muzeum Okręgowego w Tarnowie, przybliżając ideę jaką kierowały się przy realizacji pomysłu na wystawę. Słowa wdzięczności skierowały do wszystkich osób i instytucji, które przyczyniły się do powstania tej ekspozycji.

Dzięki życzliwości Biblioteki Publicznej i PTTK w Krynicy, na wystawie pokazujemy archiwalne zdjęcia z Krynicy, miejsca, do którego w okresie zimowym nadal chętnie wyjeżdżają tarnowianie. W pobliskim Czarnym Potoku przez lata funkcjonował ośrodek wypoczynkowy Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Tarnowie. Dla wielu z nas, tradycją stały się weekendowe wypady na stoki narciarskie na Słotwinach i okolicy, w Suchej Dolinie koło Piwnicznej, w Szczawnika i Wierchomli koło Muszyny.
Eksponaty prezentowane na wystawę wypożyczone zostały z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, z Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie, z Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie oraz z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Archiwalne zdjęcia pochodzą z kolekcji Marka Tomaszewskiego. Ciekawostką na wystawie jest króciutki film archiwalny pokazujący nieistniejącą dziś skocznię narciarską na górze św. Marcina, udostępniony przez tarnowianina p. Marka Kamienieckiego.

Gmina Dębowiec jako właściciel kolekcji izby muzealnej - Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie użyczyła Centrum Sztuki Mościce 65 eksponatów, stanowiło to największą liczbę wypożyczonych pamiątek z instytucji które udostępniły swoje zbiory na wystawę, co zostało podkreślone podczas otwarcia wystawy. Dodatkowo do dyspozycji zwiedzających były udostępnione ulotki informacyjne o muzeum i mapy Gminy Dębowiec.

Wystawę można zwiedzać do 6 stycznia 2020 roku. Więcej informacji znajdziesz tu⇒

Data: 2019-11-18 11:15:53